Żywe ogrodzenie z krzaków liściastych czy iglastych, niskie bądź wysokie? Jakie ogrodzenie Poznań będzie najbardziej odpowiednie do naszego ogrodu? A w jaki sposób je usadowić w gruncie a także doglądać?

Żywe płot z krzewów liściastych czy iglastych, niskie czy wysokie? Które ogrodzenie Poznań będzie najlepsze do naszego skweru? Natomiast w jaki sposób je posadzić a także pielęgnować?

Trudno przeceniać walory zielonego ogrodzenia. Zdobi park, ochrania nas przed miejskim hałasem, kurzem, spalinami, a także wzrokiem sąsiadów. Wytwarza miły cień, daje schronienie ptakom. Żywopłot minimalizuje siłę wiatru, nie powodując zawirowań powietrza, które powstają za litym murem ogrodzeniowym. Jednak przed jego założeniem musimy zdecydować, jaką rolę ma pełnić w ogrodzie. Czy ma nas ochraniać od sąsiada, czy zastępować ogrodzenie, bądź wspomóc w podziale parku na mniejsze części i stworzeniu zacisznych zaułków? Winniśmy też uradzić, jaką ogrodzenie będzie posiadało docelową wysokość. Od tego zależy wybór typu drzewa czy też krzewu.

Ogromną zaletą ogrodzeń z drzew oraz krzaków iglastych jest ich trwała zieleń. Podczas gdy szpalery z gatunków zrzucających listowie zimą staną się ażurowe, z iglaków dalej dobrze zasłaniają nas przed wzrokiem wścibskich.

Przeważa osąd, że najbardziej odpowiednie na tego rodzaju żywopłoty są tuje o filarowym pokroju, np. odmiany „Smaragd” i „Spiralis”, jakie bez obcinania utrzymują wąski kształt. Podczas gdy zdobędą odpowiednią wysokość zmniejszamy je od góry.

Inne iglaki, np. cisy czy świerki potrzebują systematycznego strzyżenia.

Na zielone ogrodzenia PCV z Ciechanowa preferujemy iglaki odporne na zimno. Delikatne tuje orientalne a także cyprysiki Lawsona mogą przemarzać. Słabostką takich nasadzeń jest dość wysoka cena. Wynagradzają ją niezaprzeczalne zalety: iglaste szpalery nie śmiecą liśćmi, nie trzeba ich cyklicznie ciąć.

Na zielone ogrodzenie z drzew liściastych wybieramy rodzaje, które mają uniesione pędy a także poprawnie się rozkrzewiają po przycięciu. W tej roli najpoprawniej sprawdzają się wytrzymałe na przymrozki buki i graby.

Takie drzewa, regularnie strzyżone, odpowiednio się zagęszczają, dzięki czemu otrzymane z nich zielone ogrodzenia Poznań, mogą zastąpić wysokie ogrodzenia Poznań. Jeśli wyselekcjonujemy gatunki z kolcami, takie jak igliczna bądź robinia, wówczas przez płot nie przedostanie się ani gość, ani zwierzak.

Zależnie od siły wzrostu danego rodzaju mamy z nich zielone płoty o różnorodnej wielkości. Niskie (30-60cm) szpalery spośród berberysów robią za szkielet rabat a także ścieżek, wydzielają od siebie poszczególne części parku. Takie ozdobne ogrodzenia przedstawiają się najprawidłowiej, gdy je systematycznie strzyżemy.

Spośród gatunków osiągających większe rozmiary, jak na przykład ligustr, leszczyna bądź jaśminowce, możemy uzyskać dość duże zielone ogrodzenia wysokości 1,5 – 2m. Jeżeli mają izolować skwer od ulicy, strzyżemy je nadając regularny kształt.

Gdy posadzimy z nich żywe płot w głębi ogrodu, zdołamy je prowadzić w formie swobodnej.

Bez obcinania rozkrzewiają się szeroko, podkreślając naturalistyczny charakter tej części parku. To podejście zdaje poprawnie egzamin też w wypadku krzewów efektownie kwitnących, np. pięciorników, róży pomarszczonej, lilaków bądź żylistków. Wprawdzie te rodzaje wolno też strzyc, ale wtedy dużo lepiej kwitną.

Na zielone ogrodzenia Poznań rekomendowane są też krzewy zimozielone.

Spośród tej grupy roślin na ogrodzenia najlepiej nadaje się u nas bukszpan, oraz ostrokrzew Meservy. Tymczasem i one po ostrych zimach bywają czasami oszpecone przez zbrązowiałe liście. Na zachodzie Europy modne są zielone ogrodzenia z plastyku z laurowiśni bądź zimozielonych rodzajów berberysów. Niestety , w krajowych warunkach klimatycznych ich liście często brązowieją z powodu mrozów. Z tej przyczyny, jeśli już zdecydujemy się na taki parkan, powinien być on niewysoki (do 60-80cm), by można go było otulić na zimę agrowłókniną a także bez trudu wydobyć zaschnięte części.

Jeśli pragniemy uzyskać zwłaszcza ozdobny parkan, pożądane byłoby posadzić naprzemiennie dwie ewentualnie trzy odmiany tego samego krzewu (tawuły, berberysy, tuje), różniące się barwą.

Gdy konstytuujemy zielony płot spośród gatunków zrzucających listki na zimę, korzystnie jest obsadzić go innym, niewielkim, np. z iglaków lub zimozielonej trzmieliny.

Elegancki wygląd mają zielone ogrodzenia PCV strzyżone z wyobraźnią- z falistą liną „dachu” albo wystrzyżonymi wieżyczkami. Trzeba im jednakże poświecić wiele czasu.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s